Marco Tamayo urodzony na Kubie gitarzysta z austriackim obywatelstwem, nazwany „królem gitary” przez włoski dziennik „L´Stampa” jest jedną z czołowych postaci gitary klasycznej na świecie. Doceniany i uznawany przez takich muzyków jak John Williams, Ennio and Andrea Morricone, Leo Brouwer i Eliot Fisk. Występował jako solista ze słynnymi orkiestrami takimi jak Filharmonia w Turynie (Włochy), Filharmonia St. Petersburg i orkiestra kameralna St. Petersburg, Filharmonia Culiacán (Meksyk), Filharmonia w Hawanie (Kuba), Oulu Philarmonic Orchestra (Finlandia) pod batutą słynnych dyrygentów jak Ennio and Andrea Morricone, Justus Frantz, Philipe Bender, Leo Brouwer, Paolo Ferrara, Gordon Campbell, Kurt Redel, Hannu Lintu i innych. Zyskał niezliczoną ilość recenzji, które - jak komentuje gitarzysta Eliot Fisk - wyrażają jego: „...doskonały techniczny rozwój i nadzwyczajną muzyczną inteligencję.”

 

Marco Tamayo, uczony przez ojca, zaczął występować w wieku trzech lat. W ciągu czterech lat – od 6 do 10 roku życia - wygrał szereg konkursów na Kubie. Tournee po Niemczech i Bułgarii zapoczątkowało trwającą do dzisiaj karierę. Jego ówczesnym nauczycielem był Antonio Alberto Rodríguez. Pod jego okiem Tamayo zdobył pierwsze nagrody ( aż 25! ) na głównych międzynarodowych konkursach gitarowych, np. “Andrés Segovia” in Herradura and Granada (Hiszpania), Michelle Pittaluga-Citá di Alessandria (Włochy), Leo Brouwer competition Havanna (Kuba) i innych.

W zakresie szerokiego repertuaru wykonawczego tego artysty znajdują się utwory od renesansu do muzyki XX i XXI wieku. Dokonał transkrypcji na gitarę wielu utworów napisanych na orkiestrę, harfę, lutnię, skrzypce i różne zespoły, a także współczesnych melodii. Niektórzy kompozytorzy pisali dla niego muzykę, zaś sławny Leo Brouwer zaaranżował kilka piosenek Beatelsów dla duetu Tamayo-Montesinos. Tamayo wystąpił na premierze” Ciudad de las columnas” L. Brouwera we Francji. W roku 2009 był zaproszony na różne festiwale na całym świecie, wykonując muzykę L. Brouwera, w ten sposób świętując jego 70 urodziny.

Tamayo kształcił się u takich sław jak Nicolaus Hartnoncourt (podstawy muzyki), Antonio Alberto Rodríguez i Leo Brouwer (gitara), Anthony Spiri (harfa), Eliota Fisk (gitara) i Reinhard Schmid (skrzypce).

Od 2005r. prowadzi zajęcia jako profesor w Landeskonservatorium w Klagenfurt. W roku 2006 uzyskał habilitację z gitary klasycznej i obecnie jest profesorem w Mozarteum University w Salzburgu a od 2013r. roku również na Uniwersytecie w Sydney w Konserwatorium Muzycznym w Australii. Zajęcia prowadzone przez Tamayo cieszą się zainteresowaniem gitarzystów z całego świata. Jego studenci są laureatami prestiżowych konkursów a wielu z nich rozpoczęło poważną karierę muzyczną.

M. Tamayo jest jurorem, wykonawcą i nauczycielem często zapraszanym przez organizatorów międzynarodowych konkursów gitarowych na całym świecie. W 2011 prowadził klasę mistrzowską w Nowym Jorku.

Dał szereg koncertów w Meksyku, Rosji, Włoszech i Niemczech. W październiku 2011 Tamayo wykonał Concerto de Aranjuez, J. Rodriga z dyrygentemr Justuz Frantz w KKL Luzern, który odniósł niesłychany sukces (wyprzedano wszystkie bilety na 1800 miejsc). Mistrz Maestro Andrea Morricone skomponował koncert gitarowy którego premiera w wykonaniu M. Tamayo pod dyrekcją kompozytora odbyła się we wrześniu ubiegłego roku. W 2012 występował na Bahamach, w Teksasie, Moskwie, Kazaniu, Chita (Rosja), Włoszech, Niemczech, Austrii, Hiszpanii i innych.

Tourne w 2013 r. obejmowało Niemcy, USA, Francję, Kanadę, Tajlandię Hiszpanię , Chiny i Australię.

Tournee w 2014r. obejmuje Australię, Meksyk, USA, Niemcy, Austrię, Szwecję, Tajlandię, Kubę, Polskę i inne.

Marco Tamayo pomimo młodego wieku, wprowadził nowe podejście do instrumentu, nowy sposób wykonawstwa i nauczania. Jego książka „Podstawowe zasady zasady techniki gitary klasycznej” została wyprzedana zanim opublikowało ją wydawnictwo Chanterelle Verlag, Niemcy.

Artysta jest honorowym obywatelem włoskich miast Alessandria i Solero, i Dyrektorem Artystycznym międzynarodowego konkursu gitarowego Michelle Pittaluga we Włoszech.

Gitarzysta nagrał szereg albumów dla wytwórni Naxos i innych, uzyskując świetne recenzje i uznanie publiczności.

Marco Tamayo jest przedstawicielem marki strun Savarez, używając modelu Alliance Corum Blue Strings. Gra na gitarze wykonanej przez Simona Marty z Australii.

Patronat honorowy

 • Patronat honorowy Witold Wróblewski Prezydent Elbląga
 • Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marekl Brzezin

Patronat medialny

Organizatorzy i Partnerzy

 • Stowarzyszenie
  Współorganizator IV OSG Elbląg 2016
 • Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu
  Współorganizator IV OSG Elbląg 2016
 • Elbląska Orkiestra Kameralna
  Partner IV OSG Elbląg 2016
 • Elbląskie Towarzystwo Kulturalne
  Partner IV OSG Elbląg 2016

Dofinansowanie

 • Urząd Miejski w Elblągu
  zrealizowano
  przy współudziale finansowym
  Samorządu Miasta Elbląg
 • Centrum Eduklacji Artystycznej
  współfinansowane przez
  Centrum Edukacji Artystycznej