ŻYCIORYS ARTYSTYCZNY

Wojciech Lipiński ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie gitary prof. Jerzego Nalepki, oraz studia podyplomowe w Hochschule Fur Kunste Bremen pod kierunkiem profesorów Bernarda Hebb’a i Jensa Wagnera. Z powodzeniem brał udział w wielu konkursach i kursach mistrzowskich m.in. Hiszpanii, Czechach, Niemczech i Francji. Jest również laureatem konkursów gitary klasycznej w Koninie, Kielcach, Gdańsku, i Lublinie.

Od 2005 roku jest asystentem w Instytucie Edukacji Muzycznej w Kielcach gdzie prowadzi zajęcia z gitary oraz zespoły kameralne. Jest także nauczycielem ZPSM I i II stopnia w Kielcach, gdzie prowadzi klasę gitary klasycznej, oraz gitary jazzowej.

Wojciech Lipiński jest również wielkim fanem jazzu i muzyki improwizowanej. Doświadczenie w tym kierunku zdobywał pod okiem Gary’ego Wittnera (USA) i Martina Schaberl’a (Austria). Uczestniczy w wielu projektach muzycznych, jako solista, akompaniator, aranżer i kompozytor.

Od 2008 roku pracuje i nagrywa z zespołem Agnieszki Greinert – śpiewającej aktorki. Współpracuje z łódzką „filmówką” akompaniując aktorom, pisząc i aranżując muzykę na potrzeby spektakli teatralnych (Teatr Studyjny, Teatr Logos).

W roku 2012 skomponował muzykę do spektaklu „Idol” w reżyserii Marka Kasprzyka na podstawie prozy Ireneusza Iredyńskiego, a w roku 2013 do spektaklu „Tren Fortynbrasa” w reżyserii Piotra Krukowskiego opartego na poezji Zbigniewa Herberta.

W 2011 roku podczas VII Warszawskiego Festiwalu Gitarowego wykonał w Studio S1 Polskiego Radia koncert Aleksander Tansman – Hommage a Manuel de Falla. Było to drugie w Polsce wykonanie tego utworu.

Dzięki programowi wymiany Erasmus+ w październiku 2013 roku został zaproszony do poprowadzenia zajęć w Landeskonservatorium Feldkirch, w Austrii, gdzie wykonał również koncert.

Stale koncertuje ze swoją żoną Aleksandrą Lipińską tworząc jazzowy duet „Tea For Two” w którym wykorzystuje oprócz gitary tworzone na żywo loopy. Gra na wielu odmianach gitar: klasycznej, akustycznej i jazzowej. Chętnie korzysta z dobrodziejstw elektroniki, modulującej tradycyjny dźwięk instrumentu.

Jest również pomysłodawcą i organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu i Konkursu „Gitara Viva!”, którego szósta edycja odbyła się w 2015 roku w Kielcach.

Rok 2015 był szczególnie obfity w wydarzenia artystyczne. W lutym koncertował w Szwecji na kole podbiegunowym (Laponia) wraz z międzynarodowym sekstetem Northern Light Combo. W czerwcu w Filharmonii Świętokrzyskiej dokonał prawykonania utworu The Spiltter na gitarę i live electronics Rafała Zapały opartego o technikę syntezy granularnej i zawierającego elementy improwizacji.

W listopadzie 2015 Wojciech Lipiński obronił pracę doktorską poświęconą gitarze klasycznej w kameralnej muzyce jazzowej na Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. W tym samym miesiącu ukazała się debiutancka płyta kwartetu Wojciecha Lipińskiego pod tytułem Lime Tree Quartet. Składają się na nią w połowie autorskie kompozycje i aranżacje standardów jazzowych, a także tematy z polskich filmów i seriali (m.in.: Andrzeja Kurylewicza i Krzysztofa Komedy). Płyta zbiera dobre recenzje i jest prezentowana na antenie III Programu Polskiego Radia.

Miesiąc później ukazała się kolejna płyta Wojciech Lipińskiego – Night In Bristol, tym razem jednak została wypełniona aranżacjami polskich piosenek i standardów jazzowych na trio bez zestawu perkusyjnego: gitara, kontrabas i śpiew.

Patronat honorowy

 • Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marekl Brzezin
 • Patronat honorowy Witold Wróblewski Prezydent Elbląga

Patronat medialny

Organizatorzy i Partnerzy

 • Stowarzyszenie
  Współorganizator IV OSG Elbląg 2016
 • Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu
  Współorganizator IV OSG Elbląg 2016
 • Elbląska Orkiestra Kameralna
  Partner IV OSG Elbląg 2016
 • Elbląskie Towarzystwo Kulturalne
  Partner IV OSG Elbląg 2016

Dofinansowanie

 • Urząd Miejski w Elblągu
  zrealizowano
  przy współudziale finansowym
  Samorządu Miasta Elbląg
 • Centrum Eduklacji Artystycznej
  współfinansowane przez
  Centrum Edukacji Artystycznej