Tomasz Zawierucha
Tomasz Zawierucha jest absolwentem poznańskiej Akademii Muzycznej oraz weimarskiej Hochschule für Musik Franz Liszt.

Mistrzami, którzy w znacznym stopniu wpłyneli na jego rozwój artystyczny byli prof. Piotr Zaleski, prof. Monika Rost i w szczególności Prof. Thomas Müller-Pering.

Lauret pierwszych nagród na renomowanych konkursach w Tokio, Antony-Paryżu czy szkockim Dundee nagrywał płyty dla wytwórni japońskich, niemieckich i brytyjskich. Jego nagrania cieszą się bardzo życzliwym przyjeciem w prasie fachowej („Excellent recording“ - włoski GuitarArt Magazine, “five star rating” - londyński The Times, „Special recommended“ - japoński The Records Geijutsu Disc Review, “his performance of the Chaconne is fascinated” - amerykanski “Soundboard”).

O jego recitalu w słynnej „Tokyo Bunka-Kaikan Recital Hall“ pisał japoński magazyn „Gendai Guitar Magazine“ - „Zawierucha należy bez wątpienia do najbardziej interesujących osobowości artystycznych gitarystyki światowej“.

Tomasz Zawierucha gościł na licznych festiwalach w Polsce i za granicą m.in. Liechtensteiner Gitarrentage, Tokyo Guitar Festival, Rencontres de la Guitare Paris, Gitarren-Symposion Iserlohn czy Stuttgart International Guitar Festival.

Gitarzysta jest również cenionym kameralistą, stale współpracuje z takimi artystami jak np. Ricardo Gallén, Thomas Müller-Pering czy Emile Cantor.

Artysta prowadził kursy mistrzowskie i wykłady na polskich akademiach muzy-cznych m.in. w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Szczecinie jak i na uczelniach zagranicznych University of Strathclyde, Wieleńska Akademia Muzyczna, Hochschule für Musik Stuttgart, Hochschule für Künste Bremen. Od 2006 roku jest gościnnym artystą w Royal Conservatoire of Scotland w Glasgow.

Obecnie Tomasz Zawierucha naucza w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze i w Vorarlberger Landeskonservatorium (Internationale Bodensee Hochschule), Austria. Z dniem 01. października 2014 został on powołany na stanowisko profesora gitary w Folkwang Universität der Künste w Essen, Niemcy.

Patronat honorowy

 • Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marekl Brzezin
 • Patronat honorowy Witold Wróblewski Prezydent Elbląga

Patronat medialny

Organizatorzy i Partnerzy

 • Stowarzyszenie
  Współorganizator IV OSG Elbląg 2016
 • Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu
  Współorganizator IV OSG Elbląg 2016
 • Elbląska Orkiestra Kameralna
  Partner IV OSG Elbląg 2016
 • Elbląskie Towarzystwo Kulturalne
  Partner IV OSG Elbląg 2016

Dofinansowanie

 • Urząd Miejski w Elblągu
  zrealizowano
  przy współudziale finansowym
  Samorządu Miasta Elbląg
 • Centrum Eduklacji Artystycznej
  współfinansowane przez
  Centrum Edukacji Artystycznej