Elbląska Orkiestra Kameralna została powołana w październiku 2007 roku. Muzykami Orkiestry są młodzi i utalentowani absolwenci gdańskiej Akademii Muzycznej, w dużej części zaczynający edukację w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu – laureaci wielu konkursów solowych i kameralnych, dla których muzyka stała się wielką pasją, a praca w Orkiestrze jest kontynuacją ich twórczego rozwoju i artystycznych poszukiwań.

Soliści i dyrygenci współpracujący z Orkiestrą są artystami uznanymi w Polsce i za granicą, to m.in. Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Jakowicz, Andrzej Mysiński, Wiesław Kwaśny, Jan Stanienda, Marek Moś, Kai Bumann, a z młodszego pokolenia Agata Szymczewska, Michał Nesterowicz, Piotr Pławner, Marcin Zdunik, Robert Kabara, Łukasz Długosz, Adam Klocek i Zbigniew Pilch. Repertuar Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, dla której 2011/2012 jest dopiero piątym sezonem artystycznym, obejmuje dzieła mistrzów baroku, klasycyzmu, romantyzmu i XX wieku – od A. Corellego po kompozycje W. Lutosławskiego, W. Kilara i H. M. Góreckiego.

Orkiestra w programie ma również utwory z pogranicza awangardy, jazzu i muzyki rozrywkowej. Koncertowali z nią m.in. Krzesimir Dębski, Leszek Możdżer, Adam Sztaba, Grzegorz Turnau, grupa Raz Dwa Trzy, Dorota i Henryk Miśkiewicz oraz Motion Trio. Orkiestra uczestniczyła w wielu wydarzeniach muzycznych o randze ogólnopolskiej i europejskiej, najważniejsze to widowisko „Adventuslucis”, realizowane przez Europejskie Centrum Solidarności z okazji 39. rocznicy Grudnia 70, Festiwal Muzyki Sakralnej w Gdyni (w 2009, 2010 i 2011 r.), koncert z okazji beatyfikacji Jana Pawła II, podczas którego wykonana została Wielka Msza h-moll Jana Sebastiana Bacha, oraz XXXVII Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” – koncert „Biała Lokomotywa” realizowany przez TVP 2 i TVP Kultura.

Zespół swoją działalnością nawiązuje również do bogatej twórczości muzycznej dawnego Elbląga, kontynuując tradycje miejskich muzyków z pierwszej połowy XX wieku. Interesującym wydarzeniem artystycznym było odnalezienie, opracowanie i wykonanie (w listopadzie 2011 r.) dzieła elbląskiego, XIX-wiecznego kompozytora Johanna Benjamina Großa, co spotkało się z dużym uznaniemmelomanów. Za swą działalność artystyczną Elbląska Orkiestra Kameralna została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Elbląga (2009) i Nagrodą Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2010).

 

_______________

Ze strony http://eok.elblag.eu.

Patronat honorowy

 • Patronat honorowy Witold Wróblewski Prezydent Elbląga
 • Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marekl Brzezin

Patronat medialny

Organizatorzy i Partnerzy

 • Stowarzyszenie
  Współorganizator IV OSG Elbląg 2016
 • Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu
  Współorganizator IV OSG Elbląg 2016
 • Elbląska Orkiestra Kameralna
  Partner IV OSG Elbląg 2016
 • Elbląskie Towarzystwo Kulturalne
  Partner IV OSG Elbląg 2016

Dofinansowanie

 • Urząd Miejski w Elblągu
  zrealizowano
  przy współudziale finansowym
  Samorządu Miasta Elbląg
 • Centrum Eduklacji Artystycznej
  współfinansowane przez
  Centrum Edukacji Artystycznej